“- Promatraj, Heleno! Čuvaj svoje oči i uši, jer su to vrata tvoga srca. Pazi da te ne izdaju u času nesmotrenosti. Hladno i mirno prihvati svaki znak pažnje, dok ne procijeniš pravu vrijednost udvarača. Najprije treba proučavati, zatim pristati, a tek potom ljubiti. Neka tvoje oči budu slijepe za sav izvanjski sjaj. Neka tvoje uši ne slušaju laskanja i lake riječi. To sve ne znači ništa. To je manje nego ništa. To nepažljive vodi u propast. Treba biti razuman i smiren, držati se svojih principa. Udaš li se za najljepšeg čovjeka na ovom svijetu, možda te nesreća čeka kasnije kad spoznaš da je on bezvrijedan.”
Helena je sve više zatečena njegovom neosjetljivošću i sebičnošću.
“Moj ubogi otac umro je prošlog tjedna. Arthuru je bilo žao kad je čuo, jer je vidio koliko ja patim, pa se uplašio da bi to moglo štetiti njegovoj udobnosti. Kad sam govorila da ću naručiti crninu, uzviknuo je: ‘Oh, kako mrzim crninu! Znam, morat ćeš je nositi, zbog društvenih obzira. Ali, iskreno se nadam, Heleno, da nećeš izraz svog lica i svoje ponašanje uskladiti s tom tužnom odjećom. Zašto bi ti uzdisala i jecala, ja se zbog toga neugodno osjećao, samo zato što se neki stariji gospodin, kojega smo jedva poznavali, odlučio ubiti pićem? Eto, već plačeš! Sigurno se pretvara.'”
“Naučio je piti vino poput oca, psovati kao gospodin Hattersley, i slati mene do đavola kad bih mu prigovarala. Za njih je bilo osobito zabavno promatrati to dražesno dijete kako se ponaša s naivnom grubošću i kako nježnim dječjim glasom psuje. Za mene je to bilo neizmjerno bolno i teško. Dječarac bi opet bio oduševljen kad bi mu se cijelo društvo smijalo, i svoj bi smijeh pomiješao s njihovim.”
- Pa, ja bih ga zadavila. Na spavanju.
- Ma ne na spavanju! Javno, u sred crkve i u sred mise bih ga ritualno zaklala pred svima!
- Dobro je rekao moj prijatelj za takve muškarce: “Ma ne da bih ga odležao! Odstajao bih ga doživotno, p… mu materina!”
Ukratko, svako malo me obuzimao takav bijes da sam bila uvjerena da svakih 20-30 strana ovako izgledam:
Anne Brontë |
Anne je rođena 17.1.1820. godine, kao najmlađa od šestero djece obitelji Brontë. Kada je obitelj Brontë ostala bez majke i supruge, Anne je imala samo godinu dana. Iako se otac, mjesni župnik, nastojao ponovno oženiti kako bi u svoje kućanstvo i obitelj doveo neodgodivo potrebnu, sposobnu žensku ruku, nije se našla ni jedna žena koja bi bila spremna prihvatiti šestero djece i skromne uvjete života. Njihova teta, koja je već došla njegovati bolesnu majku ovo šestero djece, odlučila je stoga ostati živjeti s njima.
Kada su Anneine starije sestre (Maria, Elizabeth, Charlotte i Emily) stasale, otac ih je poslao u školu u drugi grad. Već prve godine, dvije najstarije kćeri su se razboljele od tuberkuloze i umrle u razmaku od mjesec dana. Otac je odlučio Charlotte i Emily vratiti kući i zajedno sa tetom školovati svoju preostalu djecu. Tu su se sestre Brontë počele upoznavati sa dotadašnjim velikanima književnosti, čija djela su im bila stalno dostupna u kućnoj biblioteci.
Kada je navršila 19 godina, Anne je odlučila tražiti namještenje kao učiteljica, kao i njene dvije starije sestre. Učiteljica i guvernanta bile su samo neki od malog broja poslova koje su mogle obavljati siromašne, ali obrazovane žene, kako bi se uzdržavale. Anne uskoro nalazi posao guvernante i učiteljice, koje je za nju bilo traumatično. Anne se, kao i njezine sestre, u svom poslu susrela sa problemima nemogućnosti kontroliranja svojih učenika (guvernanta je morala uspostaviti autoritet, ali nije joj bilo dopušteno ni na koji način disciplinirati djecu), nerazumijevanjem poslodavaca te snažnom nostalgijom za obiteljskim domom. Ipak, Anne je jedina od sestara Brontë koja je u svom poslu ustrajala i izgradila si čvrstu reputaciju. Sestre Charlotte i Emily već su napustile svoje poslove i vratile se kući. Kada im se i Anne pridruži, sestre počinju pisati. Anne je svoja teška iskustva u radu s tuđom djecom pod tuđim krovom iskoristila u pisanju svoje prve knjige, “Agnes Grey“.
1846. godine u istoj poštanskoj pošiljci u London putuju tri rukopisa: Charlottein – “The Professor”, Emilyin – “Wuthering Heights” i Annein – “Agnes Grey”. Nakon niza odbijenica, izdavači pristaju tiskati Emilyinu i Anneinu knjigu, no ne i Charlotteinu. Charlotte uskoro dovršava drugu knjigu na kojoj je radila, “Jane Eyre”, koju prihvaćaju Smith, Elder & Co. i tiskaju je jako brzo, tako da Charlotte sa “Jane Eyre” doživljava znatan uspjeh kod publike još dok su se prve knjige njenih sestara pripremale za prvo izdanje. Kada su izdane i te dvije knjige, Emilyina knjiga doživjela je veći uspjeh nego Anneina.
Anne 1848. godine izdaje svoju drugu knjigu, “Stanarka napuštene kuće” (“The Tenant of Wildfell Hall”), naravno, pod pseudonimom Acton Bell. Knjiga je postigla strelovit uspjeh i rasprodana je u prvih šest tjedana. Ova knjiga je vjerojatno i najkontroverznija knjiga od svih naslova koje su napisale sestre Brontë. U nastojanju da vjerno prikaže razornu snagu alkoholizma i razvratnosti, uznemirila je profinjene osjećaje gospode i gospođa 19. stoljeća.
Vrijednost “Stanarke” je upravo u mučnom, ali vjernom prikazivanju položaja žene tog doba. Knjiga je gromoglasno propitala položaj žene-žrtve i pritom protresla ustaljene društvene i pravne strukture tadašnjeg društva.
Helen Huntingdon ostavlja supruga tražeći sigurnost i zaštitu za svoga sinčića pred muževim nemoralnim utjecajima. Skriva se pod drugim imenom i u drugom gradu, a sebe i sina izdržava prodajom svojih slika. Svime time Helen je povrijedila ne samo društvene konvencije nego i engleski zakon. U to vrijeme, za udanu ženu naprosto nije postojao način ni pravo da živi odvojeno od supruga. Žene nisu mogle posjedovati imovinu, tražiti razvod braka niti imati skrbništvo nad djecom. Ako bi žena napustila supruga, imao ju je pravo bilo kojim sredstvom i na bilo koji način vratiti pod svoj krov. Ako bi pritom uzela dijete sa sobom, moglo joj se suditi zbog otmice. Ako živi od prihoda koji sama stvara, pred zakonom je bila riječ o krađi od svog supruga jer se smatralo da su svi njezini prihodi i imovina legalno vlasništvo supruga.
Otprilike godinu dana nakon izdavanja knjige “Stanarka napuštene kuće” i nakon njenog uspjeha kod publike, Anne umire od tuberkuloze. Godinu dana nakon Anneine smrti, Charlotte (u to vrijeme jedina preživjela sestra) onemogućava ponovno izdavanje “Stanarke”. Charlotte je 1850. napisala da smatra “Stanarka”, prema njenoj procjeni, teško da je vrijedna da bi se sačuvala. Izbor teme je, kaže Charlotte, bio pogreška i nije nimalo bio u skladu sa osobnošću, ukusima i idejama plemenite, ali vrlo neiskusne spisateljice.
Grob Anne Brontë (Scarborough) – rado bih posjetila i “skinula kapu” na ovom mjestu. |
4 Comments
Antonela
Već vidim da je Iva cijelo vrijeme vikala nad knjigom. Možda psovala? Nije te uopće teško zamisliti trep trep.
Iva
Ahahaha, nije me teško zamisliti da vičem nad knjigom ili da psujem? 😉 Ili i jedno i drugo? Trep trep. 😀
LittleMissConfused
Nisam za sada ništa čitala, ali si me baš zaintrigirala 🙂 I da, stigla sam do kraja 😀
Iva
🙂 (ponizni naklon) <3