Ti se nje ne sjećaš, ali ona se sjeća tebe…
Na prvi pogled, Nina i Emma žive sasvim različitim životima. Emma je mlada majka, iscrpljena i izolirana podjednako stresnom nepredvidivošću majčinstva koliko i monotonijom kućanskih obaveza.
No, zbog čega Nina pokazuje takav intenzivan interes za običan, monoton i repetitivan život jedne umorne majke i kućanice?
Uskoro je počela shvaćati koliko joj nedostaje pisanje, a rastuća potreba da stavlja riječi na papir ju je konačno natjerala da počne pisati izmišljene priče. U početku joj se, kako je sama rekla, svo to sjedenje i izmišljanje stvari koje bi pisala činilo apsurdno, no uskoro je postalo zabavno i ispunjavajuće. U novootkrivenom zanosu koje joj donosi pisanje napisala je prvi roman. No, već tada su je pitali – što je sljedeće?
Zbog svog stanja jako blisko se upoznala sa nepopustljivim stanjem anksioznosti, osjećajem knedle u grlu i šoka da ti se događa nešto bolno, strašno i neizbježno, da živiš život koji nisi zamislio da ćeš živjeti, da si bespomoćan. Ovo su osjećaji koje ona tako vještno prenosi u knjigu “Her”.
“Her” ima dva ženska naratora, Ninu i Emmu, čija se viđenja isprepliću i suprostavljaju. Najprije vidimo jednu verziju događaja, zatim vidimo drugu Razlike u njihovoj percepciji situacija nisu samo razlike; one su opasne.
Emma je izmorena i izmučena majčinstvom, izolirana. Briga za djecu te do te mjere izolira da si danima sam sebi jedini prijatelj, jedini gost i nije uopće neobično da su tjednima jedini odrasli razgovori u kojima sudjeluješ zapravo tvoji vlastiti unutarnji monolozi. Emma je na isti način okupirana nabrajanjem svega bez čega ju je majčinstvo ostavilo; ometena karijera, neravnomjerna raspodjela roditeljskih obaveza iako su padala obećanja da će otac sudjelovati jednako kao i majka, sve propuštene prilike, svi snovi koji moraju biti stavljeni na čekanje na neko neodređeno vrijeme dok djeca ne prohodaju/ne krenu u vrtić/ne krenu u školu/ne krenu na fakultet. Ono što osjeća prema Nini nije ljubomora, nego čežnja za njezinim životom – njezinom slobodom i kontrolom koju ima nad onime što radi, slobodom da svoje vrijeme, svoju kreativnost, svoje sposobnosti i talente u svojim najproduktivnijim godinama upregne u ono što želi raditi, a ne u ono što mora…
Nina je strpljiv i spretan manipulator, hladnokrvo probada Emmin život sitnim osvetama kroz vrijeme od godiu dana, ciljajući baš tamo gdje je Emma najranjivija.
A Nina poznaje kako je to sanjati nešto što ne možeš imati, kako je maštati biti netko tko ne možeš biti – i zna kako gledati i ugledati gdje je druga osoba najosjetljivija, gdje točno jednim malim neprimjetnim udarcem može nanijeti golemu štetu…
Triler zbog kojeg ne moramo napustiti poznate ulice, i koji se zbiva u na prvi pogled sigurnim okruženjima naših domova i najbliže okolice.
Nakon što sam pročitala knjigu i još danima su mi prsti bridjeli od potrebe da se nekim čudom stvori još stranica te knjige, razmišljala sam o tome koliko je šteta što je naslovnica takve knjige neupadljiva i ničim ti ne poručuje da skriva ovako genijalnu prozu. A sada već razmišljam koliko je zapravo simbolična za priču; ni ne slutiš da se iza nečeg toliko jednostavnog, nečeg što izgleda toliko bezazlzeno, iza nečeg što se tako lako previdi skriva nešto toliko uznemirujuće, prijeteće, ugrožavajuće.
Knjiga je gorko-slatka poslastica šokantnog završetka, ali nije za svakoga. Morate voljeti gotovo lirski stil izražavanja i vješto nijansirane emocije unutar likova te atmosferu između likova. Morate voljeti igre riječi, geste koje ostavljalju tri točkice iza sebe. Morate aktivno pretpostavljati, pogađati, ponekad čak i uglavi dopisati dio priče. I morate se moći suzdržati da frustirano na urlate na Emmu da se sabere i otvori oči i uši. 🙂
Ako ste se prepoznali kao takav tip čitatelja, za vas bi ova knjiga mogla biti pravo malo blago.
0 Comments