Postoji danas, čini mi se, posebna stigma na ženama koje su ostavljene. Takve žene odjednom su prisiljene voditi bitku na više strana, kao i Olga. S jedne strane je bitka za vlastiti osjećaj identiteta, za osjećaj vlastite vrijednosti koju nagriza sram i osjećaj izdaje, nakon svega što je žena uložila. S druge strane je bitka za razumijevanje čovjeka s kojim je žena do tada činila obitelj; želja da ga shvati, da razumije svoju pogrešku, da ispravi… S treće strane je bitka za socijalnu okućnicu svoga života; što je sa zajedničkim prijateljima, kako stati pred širu obitelj, kako objasniti djeci. Kako se opravdati pred svijetom, kako spasiti obraz objašnjenjem zbog čega nisi zaslužila više biti voljena?
Koliko brzo to crpi sve čovjekove resurse koje koristi za normalno funkcioniranje, možemo pretpostaviti i sami.
Znam da ja nisam bila lijepa na svom dnu. To znaju oni koji su me tada gledali i slušali. Ljudi danas kažu “kako si bila hrabra” jer ne znaju da nisam bila i “treba ti dignuti spomenik” jer ne znaju da moje riječi i ponašanja ne zaslužuju ništa takvo i “svaka ti čast, ne znam bih ja to preživjela” jer ne znaju da ni ja nisam imala pojma. Bila sam očajna, izgubljena, paralizirana od straha, iscrpljena šokom i umorna od udaraca koje tek treba dočekati. Tko god je to prošao, shvatit će Olgu i ono što je Ferrante pisala. Koga god to tek čeka, zbog ove knjige će se prestati sramiti procesa. Znate zašto?
Prebolijevanje tako i treba izgledati, pogotovo kada čovjeku ne preostaje ništa što može učiniti da popravi stvari. Nošenje sa bespomoćnošću i nalaženje načina da se nosimo sa novim okolnostima su teške promjene. Čovjek se ima pravo dezintegrirati do neprepoznatljivosti. Tako se prebolijeva. Sjećam se da sam jednom na jednom predavanju u sklopu studija psihologije čula rečenicu: “Stres je prirodna reakcija čovjeka na neprirodne okolnosti.” Sve što čovjek čini, osjeća, misli, govori u trenucima očaja je normalno. Jer na događaje koji nam rasture život ne možemo reagirati na već naučene načine. Takvi događaji traže od čovjeka nenormalno mnogo i čovjek reagira kako najbolje može. I to nije lijepo gledati. Zbog toga se povlače oni koji su imali priliku vidjeti nas u sred borbe.
Prevoditeljici, Ani Badurini, se klanjam čelom do podzemnih voda. 🙂 Zbog njezinog brilijatnog prijevoda sam mogla držati Olgu za ruku i osjetiti kako siječe njezino bunilo. Neke riječi koje dugo nisam vidjela sam ponovno susrela i prepisala kako bi ih presadila u svoj vokabular u nadi da će tamo trajno pustiti korijenje. 🙂
Mislim da velike knjige čine upravo ovo; donose čitatelju neke nove riječi, mladice nekih novih, čak i egzotičnih načina razmišljanja i razumijevanja koje čitatelj može presaditi u svoj unutarnji svijet. Istina, za takve nove nasade ga treba proširiti. I nije i upravo to cilj čitanja?
Elena Ferrante svojom knjigom nam je ponovila lekciju koju smo mogli učiti još iz riječi Publija Terencija Afera: “Čovjek sam i ništa ljudsko nije mi strano.”
Najdraži moji ljudi, hvala vam na svemu! Neki su uz mene od početka ovog bloga, neki su se pridružili usput, neki tek nedavno. Bitno je da ste ostali. 🙂 Upravo svjedočite mome zatvaranju jednog poglavlja, ispunjenju jedne odluke, stavljanju točke na jednu, meni iznimno bitnu, priču. No, koliko mi se čini, neki od vas bi na tu moju točku rado nadodali još dvije, jel da? 😀
0 Comments